Hrvatski obrazovni portal za učitelje razredne nastave
Sunčana Škrinjarić rođena je u Zagrebu 11.12.1931. gdje je i umrla 22.4.2004. godine.
Diplomirala je hrvatski jezik na Pedagoškoj akademiji. Radila je kao službenica, glumica i novinarka te, naposljetku, kao profesionalna književnica. Jedna je od najznačajnijih hrvatskih književnica. Već sa devet godina napisala je prvu pjesmu. Pisala je za novine, radila u akciji Dječjeg i obrazovnog programa i Zavodu za statistiku. Pisala je novele, radio-drame i radio-igre za djecu, kao i igrokaze za kazalište lutaka. Neka djela su nagrađene i prevedena na strane jezike. Njene priče, uvijek zanimljive i maštovite, često su služile kao scenarističke podloge za filmove i televizijske serije.
Najpoznatija djela: "Kaktus bajke", "Ljeto u modrom kaputu", "Dva smijeha", "Noć s vodenjakom", "Svaštara", "Ulica predaka", "Pisac i princeza", "Slikar u šumi"...
Slikovnice: "Plesna haljina žutog maslačka", "Tri jabuke s bakinog ormara", "Zimska bajka"...
Prema njezinu romanu i scenariju snimljen je prvi hrvatski dugometražni film "Čudesna šuma".
Godine 1999. nominirana je za najveću svjetsku nagradu u području dječje i omladinske književnosti "Hans Christian Andersen" za 2000. godinu, poznatiju kao "Mali Nobel".
Svake se godine priređuje raskošni bal raznovrsnog cvijeća koji traje sve do zore. Tada se čuje kako životinje plešu, sviraju i pjevaju, cijeće se nadmeće ljepotom svoje odjeće. Ima puno brbljavih bubamara i leptira. Kad se plesači, svirači i pjevači umore, leptiri rašire krila i mašu pred njima kao lepeza. Te je večeri sve čarobno, zvijezde jače sjaje, slavuji glasno pjevaju, krijesnice osvjetljavaju grmove. Čitavu se godinu cvijeće priprema za taj ples.
Cvijeće se pripremalo za proljetni bal, oblačilo je svoje najljepše haljine. Ono je tajanstveno i mi ljudi ne možemo saznati točnu noć i mjesto plesa. Svi se vesele i nestrpljivo iščekuju bal. Jedino je maslačak bio tužan u seoskom jarku. Haljina mu je bila izgužvana. Nije se mogao niti usporediti sa ljepotom ostalih cvjetova.
Uz pomoć bubamare, stari i usamljeni pauk odlučio mu je pomoći, istkao mu je haljinu od svoje najfinije paučine. Tako je najljepšu haljinu na balu imao maslačak. Bila je bila prozračna, paučinasta i nježna poput daha. Haljina je bila najljepša jer je pauk osim najfinije pređe u haljinu utkao i puno ljubavi koja je bila skrivena u njegovom srcu. Maslačak je bio presretan i plesao je cijelu noć. Sutradan je bilo isto kao i obično, maslačak je još sanjao o velikoj sreći protekle noći. Došao je neki nestašni dječak i otpuhao prozračnu haljinicu malog maslačka. Raspršio ju je po cijeloj livadi pa je iduće godine na njoj niknulo puno malih maslačaka. To nije bilo važno jer je jedno biće bilo usrećeno.
Od te večeri svake godine maslačci oblače svoje haljine i odlaze na proljetni ples.
Maslačak
Bubamara
Pauk